Marius Ivaškevičius

KANTAS | Zoom teatras

Oskaras Koršunovas
Spektaklio trukmė:
Marius Ivaškevičius

KANTAS | Zoom teatras

Oskaras Koršunovas
Spektaklio trukmė:

Pjesės skaitymas vyks Zoom platformoje. Yra du būdai stebėti transliaciją – prieš pat skaitymą paspausti šią nuorodą ir prisijungti Zoom programėlėje: https://zoom.us/j/97672701255 (telefone ar kompiuteryje reikia turėti įdiegtą programėlę) arba stebėti tiesioginę transliaciją mūsų Facebook puslapyje. Iki susitikimo 19 valandą!

„Kantas“ – keturių veiksmų pjesė, kurioje pasakojama apie vienus pietus pas vokiečių filosofą Immanuelį Kantą. Veiksmas vyksta apie 1784 metų lapkritį Karaliaučiuje. Vyrai susirenka tradiciniam kasdieniam pašnekesiui prie pietų stalo.

„Pjesės vyrų pietūs – iš Imanuelio Kanto biografijos. Jis buvo pedantiškai susidėliojęs savo dieną. Rytą keldavosi apie 5 valandą, gerdavo arbatą, surūkydavo pypkę. Tada dirbdavo. Po to – paskaita studentams, atėjusiems pas jį į namus. Nuo 13 ar 14 valandos – pietūs, į kuriuos susirinkdavo draugai. Priklausomai nuo pokalbio, pietūs trukdavo net iki penkių valandų“, – apie pjesę „Kantas“ pasakoja jos autorius M. Ivaškevičius.

„Tai nėra teatras tiesiogine šio žodžio prasme, tai kažkas kita. Mes nuolat galvojame apie naujas teatro formas, yapč dabartinėje pandemijos situacijoje. Zoom’o teatras yra kažkas visiškai naujo.  Taip pat rodysime spektaklių transliacijas online, nufilmuotų spektaklių įrašus. Kuriasi nauja teatro platforma. Gal tai kiek primena TV spektaklius, bet iš tiesų tai yra naujos teatro raiškos formos ir būdai užmegzti ryšį su žiūrovais. Taip pat rodysime spektaklio „Irano konferencija“ transliaciją, filmuosime spektaklį „Pasikėsinimai į jos gyvenimą“. Pastarieji spektakliai bus artimi kino estetikai. Manau, netgi pasibaigus karantinui Zoom’as ir kitos naujos teatro formos išliks“, – mintimis apie „pandemines“ teatro formas dalinasi O. Koršunovas.

M. Ivaškevičius ir O. Koršunovas puikiai pažįsta vienas kitą. Jų kūrybinėse biografijose – bendri darbai tikroje teatro scenoje. Tai „Mališ“, „Rusiškas romanas“ ir kultiniu tapęs „Išvarymas“. Menininkai jau yra bendradarbiavę ir Zoom platformoje. Pavasarį paskelbto karantino metu jie įgyvendino tarptautinius pjesių „Alpulys“ ir „Miegantys“ skaitymus Zoom’e, suvienijusius įvairių šalių aktorius. Būtent šių dviejų bandymų sėkmė paskatino menininkus tęsti kūrybinius ieškojimus virtualioje erdvėje.

Paradoksalu, tačiau 2013 m. parašytas „Kantas“ iki šiol nėra pastatytas Lietuvoje. Scenos rampos šviesą pjesė yra išvydusi Maskvos Vladimiro Majakovskio teatre (Rusija) ir Talino teatre (Estija).

„Geriausia tai pamatyti, tai yra, įsivaizduoti – ramų, lėtą Kionigsbergo miestą Rytų Prūsijoje, kurio šiandien nebėra. Rytų Prūsijoje, kurios irgi nebėra, jis yra sostinė, bet pasaulio mastu tai – provincija. Ir pats pasaulis tuo metu dar yra palyginti jaunas, nepažinęs dviejų Pasaulinių karų, 19 amžiaus industrializacijos, dar išvis nepažinęs šio ir ateinančio amžiaus. Prancūziją greitai sudrebins Didžioji jos revoliucija, bet ir tai kol kas – ateitis. Užtai dabartis rami. Per laikraščius gaunamos žinios, kad Amerika jau nepriklausoma, Prancūzijoje kyla į dangų pirmieji oro balionai ir su jais į pasaulį ateina pirmieji skraidantys žmonės. O tuo pat metu Islandijoje ugnikalnis spjaudo lavą. Jis jau veržiasi daugelį mėnesių ir baisūs vulkaniniai debesys gaubia ir baigia apnuodyti pusę Šiaurės Europos. Bet apie tai čia nežinoma: laikraščiai nieko nerašo. Kionigsberge jau lapkritis, o šilta, gražu, kaip rugsėjį. Įtartinai ramu“, – tokia įžanga pjesę „Kantas“ pradeda M. Ivaškevičius.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Vaidina
KANTAS – Vytautas Anužis
MARTINAS – Ramūnas Cicėnas
FOBI – Aistė Zabotkaitė
ŠULCAS – Juozas Budraitis

Remarkas skaito Aldona Vilutytė
VIGILANTIJUS – Arvydas Dapšys
ŠEFNERIS – Algirdas Dainavičius
JOELIS – Arūnas Vozbutas
FRIDERIKA – Elzė Gudavičiūtė
ANA – Nelė Savičenko
KAUFMANAS – Povilas Budrys