Jokūbo Brazio „Žuvėdra“ pristatyta didžiausiame festivalyje Ispanijoje

2024 15 kovo

„Ateina nauja karta – daugybę kartų mūsų festivalyje dalyvavusio režisieriaus Oskaro Koršunovo mokinys Jokūbas Brazys ir jo „Žuvėdros“ interpretacija, kurioje jis kartu su jaunais aktoriais klasikos tekstą pavertė įtraukiančiu, scenos ribas peržengiančiu eksperimentu“, – taip jauną lietuvių režisierių J. Brazį ir jo režisuotą „Žuvėdrą“ pristatė didžiausio Ispanijos teatro festivalio „Temporada Alta“ rengėjai. J. Brazys tapo tik antruoju lietuvių režisieriumi, pristatytu šio festivalio programoje. Simboliška, jog pirmasis režisierius – tai jo mokytojas O. Koršunovas.

32-oji Temporada Alta – tai daugiau nei 10 savaičių trunkanti scenos menų fiesta, kurioje žiūrovų laukia beveik 100 skirtingų spektaklių. Čia Jokūbas patenka į rimtą kompaniją tarp tokių kūrėjų, kaip Thomas Ostermeieris, Milo Rau, Patrice Chéreau, Anne Teresa De Keersmaeker, Cristiana Morganti ir trupės Complicité bei Peeping Tom.

„Aštuoni spektakliai, kuriuos tiesiog būtina pamatyti 2023-ųjų metų „Temporada Alta“ programoje“ – tokį sąrašą sudarė festivalio rengėjai. Nepaisant programoje pristatomų daugybės garsių teatrinių vardų, šiame aštuntuke – ir J. Brazio „Žuvėdra“.

OKT/Vilniaus miesto teatras nebe pirmą kartą atveria kelius jauniems režisieriams į didžiausius užsienio festivalius. Kamilės Gudmonaitės spektaklis „Trans Trans Trance“ buvo parodytas Vokietijoje, Italijoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje, spektaklis „Šventė“ bus parodytas Prancūzijoje, dabar režisierė yra kviečiama statyti pagrindiniuose Vokietijos teatruose. Nauberto Jasinsko „Pelikanas“ parodytas tarptautiniame Kielcų festivalyje (Lenkija).

„Temporada Alta“, kasmet vykstantis net tris mėnesius, suburia teatro bendruomenę tiek iš visos Ispanijos, tiek iš kitų Europos šalių. Prieš daugiau nei tris dešimtmečius beveik visai be biudžeto savo veiklą pradėjęs festivalis dabar jau lyginamas su tokiais fenomenais, kaip Avinjono festivalis ar Venecijos bienalė. Paprastai kasmet festivalio renginiuose apsilanko apie 50 tūkstančių žiūrovų. Jan Fabre, Angélica Liddel, Thomas Ostermeier, Peter Brook, Àlex Rigola, Claudio Tolcachir, Joan Ollé, Lluís Pasqual, Christoph Marthaler – tai vardai, jau pristatyti „Temporada Alta“. Šiame festivalyje svarbiausia – teatras, tačiau programoje taip pat pristatoma gyva muzika, kinas, cirkas ir šokis.

Festivalio istorijoje – net 11 pristatytų O. Koršunovo spektaklių. Debiutas įvyko dar 2011 m., kuomet čia buvo pristatyta „Miranda“ pagal W. Shakespeare’o kūrinius. Vėliau sekė W. Shakespeare’o „Hamletas“, Maksimo Gorkio „Dugne“, Antono Čechovo „Žuvėdra“, Samuelio Becketto „Paskutinė Krepo juosta“, Sarah Kane „Apvalytieji“, Nikolajaus Gogolio „Pamišėlis“, Bertoldo Brechto „Vestuvės“, Dmitrijaus Danilovo „Žmogus iš Podolsko“ ir W. Shakespeare’o „Otelas“. Vieninteliai COVID-19 pandemijos pažymėti 2020-ieji buvo be O. Koršunovo spektaklio Žironoje. 2021 m. išsipildė sena katalonų svajonė – O. Koršunovas pastatė spektaklį jų teatre, su jų aktoriais. Tai buvo Antono Čechovo „Dėdė Vania“, sukurtas Barselonos teatre „Lliure“ ir parodytas „Temporada Alta“ programoje. Pastarasis spektaklis išrinktas tarp dešimties geriausių 2021-ųjų pastatymų Ispanijoje.

Festivalis Ispanijoje – tai jau antros J. Brazio „Žuvėdros“ gastrolės užsienyje šiais metais. Spalio mėnesį spektaklis buvo pristatytas tarptautiniame festivalyje „Direction East“ Balstogėje (Lenkija).