Jokūbo Brazio premjeroje „Žuvėdra“ – formos paieškos ir dialogas su mokytoju Oskaru Koršunovu

2022 1 birželio

„Kurdami spektaklį gerai pagalandome peilį ir visi įsipjovėme“, – taip apie „Žuvėdros“ kūrybinį procesą kalba režisierius Jokūbas Brazys, moderniausia laikomą Antono Čechovo pjesę narstęs kartu su bendrakursiais aktoriais. Pasak režisieriaus, tai yra tarsi šeima ir tikroji kūryba gali gimti tik tokioje terpėje.

J. Brazys – jaunosios kartos teatro režisierius, O. Koršunovo mokinys, jau sukūręs spektaklius pagal Moliere’o pjesę „Mizantropas“ ir Williamo Shakespeare’o pjesę „Makbetas“. „Žuvėdra“ yra trečias režisieriaus spektaklis. Jo spektakliai pristatyti keletame tarptautinių festivalių: “Face Theatre Festival” Budapešte (Vengrija), “Volta On Line” Vilniuje (Lietuva), “Theatre Olympics 2019” Sankt Peterburge (Rusija). Pasak O. Koršunovo, J. Brazys jau dabar kuria savitą teatrinę kalbą.

Pasak J. Brazio, mokytojo pastatyta „Žuvėdra“ – jam itin svarbus spektaklis, visą kūrybinį kelią buvęs kažkur šalia. Tad natūralu, jog jo sukurta „Žuvėdra“ yra tam tikras dialogas su mokytoju.

„Atsirado dialogas su Oskaru, gal net ambicija? Aš supratau, kad naujos „Žuvėdros“ reikia, kad joje esama neištirtų žemių, kurias man yra reikalinga tirti. Galiausiai visa tai tapo labai asmeniška. Privalome nušauti žuvėdrą, kad išskleistumėm savo teatro sparnus. Tai nebe ambicija – tai labai nuoširdu. Mes labai sąmoningai einame Oskaro išmintu keliu, tik kasame jame savo urvus“, – apie mokytojo įtaką pasakoja J. Brazys.

„Žuvėdroje“ vaidinančių aktorių branduolys – tai J. Brazio bendrakursiai, kurių didžioji dauguma vaidina O. Koršunovo spektaklyje „Otelas“ (čia J. Brazys buvo režisieriaus asistentu ir svariai prisidėjo prie spektaklio pastatymo). „Žuvėdroje“ vaidmenis kuria Domantas Starkauskas, Sofija Gedgaudaitė, Gerda Čiuraitė, Džiugas Gvozdzinskas, Digna Kulionytė, Augustė Šimulynaitė, Džiugas Grinys, Karolis Norvilas, Audrius Antanavičius ir Aurelijus Pocius.

„Turėti tokius aktorius yra didžiulė dovana. Jie jau yra savotiški šeimos nariai. Supratau, kad tikroji kūryba gali gimti tik tokioje terpėje. Šioje terpėje esame vienas prieš kitą nuogi“, – teigia J. Brazys.

Beje, vieną iš vaidmenų kuria režisieriaus draugas, kuris apskritai nėra aktorius.

„Taip irgi įvyksta stebuklai“, – apie šį pasirinkimą kalba J. Brazys.

Spektaklio scenografiją kuria pats J. Brazys. Kompozitorius – Mantas Mockus. Kostiumų dailininkė – Karolina Fiodoravaitė. Šviesų dailininkas – Mykolas Olšauskas.

Pasak režisieriaus, jo „Žuvėdra“ visų pirma – tai spektaklis apie paraližuojančią meilės idėją.

„Spektaklis pirmiausia apie paraližuojančią meilės idėją. Menininko ambiciją ieškant formos filtruoti realybę. Žuvėdra – paukštis, kurio simbolis kinta nuo žmogaus prisilietimo. Laisvė – tai kryžius, kurį nešant tik ir įmanoma išskleisti sparnus. Kas įvyksta su forma, kuri nebesugeba atlaikyti turinio? Kurdami „Žuvėdrą“ gerai pagalandome peilį ir visi įsipjovėme“, – pasakoja J. Brazys.