Amerikietiškojo kriminalo ieškojo per S. Kingo ir J. Thompsono atstovus

2016 18 spalio

Oskaro Koršunovo teatre (OKT) rodomas Neli Walker režisuotas monospektaklis „Žudikas manyje“. Jį režisierė statė pagal amerikiečių rašytojo Jimo Thompsono romaną. Ši inscenizacija – pirma Lietuvos ir pasaulio teatre.

Romano veikėjas – mažo miestelio šerifo pavaduotojas, iš pažiūros draugiškas jaunuolis, slepiantis jau ne vieną įvykdytą brutalią žmogžudystę. Monospektaklio kūrėjos siekis – adaptuoti amerikietišką kriminalo žanrą, kuris žinomas ir populiarus JAV, bet retas Lietuvoje.

Iššūkiai: kūrybiniai ir juridiniai

Thompsono romaną, parašytą po Antrojo pasaulinio karo, dukart yra ekranizavę režisieriai Burtas Kennedy (1976 metais) ir Michaelas Winterbottomas (2010-aisiais), tačiau scenoje šis kūrinys iki šiol nėra statytas.

Walker – amerikiečių veiksmo, kriminalinės literatūros mėgėja. Prieš imdamasi šio žanro ji su scenarijaus autoriumi Sauliumi Drunga leidosi į romano autoriaus paieškas. Dėl kūrinio teisių kreipėsi į Stepheno Kingo agentą, per jį rado J. Thompsono atstovą.

Autoriaus teisių paieškos – kantrybės reikalaujantis darbas. „Sudėtinga buvo dėl to, kad nelabai kas žinojo, kur yra Lietuva, arba į kokio teatro terpę bus atiduotas kūrinys. Visi klausė: „Kiek žiūrovų jį pamatys?“ Bet OKT studijoje telpa tik 60. S. Kingo atstovai atsisakė – dideli autoriai turi teisę pasilaikyti kūrinį sau, o J. Thompsono agentas mūsų kreipimąsi priėmė geranoriškai“, – pasakojo Neli.

Būtent tuomet spektaklio kūrėjai sužinojo, kad romanas bus inscenizuojamas pirmąkart. Scenarijų parašė S. Drunga. Jis su N. Walker dirbo Maskvoje, o susipažino filmuojant „Anarchiją Žirmūnuose“.

Žudiką pavertė moterimi

Pagrindinis romano veikėjas, psichopatas ir serijinis žudikas, – vyras, o pagal N. Walker ir S. Drungos versiją žudikė – moteris. Kamerinėje OKT studijoje ją vaidina aktorės Emilija Latėnaitė-Beliauskienė arba Miglė Polikevičiūtė.

Pasak N. Walker, monospektaklio žanras yra turtingas ir intriguojantis, todėl ji norėjo sugriauti stereotipą, kad nuobodus. „Dažniausiai tokį žanrą pasirenka pats aktorius, o ši vieno žmogaus istorija – tamsi, sudėtinga. Aktorėms sunkiausia buvo suvokti absoliutų blogį, atsakyti, kodėl jį reikia rodyti scenoje. Juk jų profesija – skelbti ką nors gera, – apie spektaklio temą kalbėjo režisierė. – Kaip sako J. Thompsono personažas, „užteks apsimetinėti“. Tik atradus žudiką savyje – nepripažintas tamsiąsias žmogaus ypatybes – galima tapti geresniam.“

1956 metais J. Thompsonas ir kino kūrėjas Stanley Kubrickas rašė scenarijų filmui „Žmogžudystė“. Tuomet S. Kubrickas tvirtino, kad J. Thompsono trileris – ypač įtaigus, nes parašytas pirmuoju asmeniu.

Spektaklio režisierės teigimu, įtampą kelia keista „juodojo kino“ (pranc. film noir) moralė: nors žudikas yra psichopatas, jis blaiviau nei aplinkiniai vertina pasaulį. Be to, knyga pradedama sakiniu: „Aš esu žudikas“, o baigiasi pagrindinio veikėjo susinaikinimu. Tačiau žudikas rašo toliau.

Į Lietuvą grįždavo kurti scenovaizdžių

Walker studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Rimo Tumino kurse. Vėliau Londono universiteto Karališkojoje centrinėje oratorystės ir dramos mokykloje įgijo scenografės specialybę. Teatro režisūros ir dailės žinių sėmėsi Maskvos dailės teatro (MCHAT) studijoje.

Su kurso draugais Gabriele Tuminaite, Kirilu Glušajevu, Viliumi Malinausku 2008 metais organizavo pirmąjį Lietuvoje teatro debiutų festivalį „Tylos!“ Ieškojo naujų kūrybinių idėjų, žvalgėsi į užsienį, statė platformą, kurioje jauni režisieriai galėtų pradėti kurti.

„Teatre man visada patiko vizualumas. Mūsų kursui baigiant Teatro akademiją atsirado tarptautinis festivalis „Sirenos“, pamatėme kitokių spektaklių – ne vien psichologinių, bet ir vizualių. Turbūt ieškodama, koks dar yra teatras, ir išvykau iš Lietuvos“, – pasakojo režisierė ir scenografė.

Į Lietuvą ji grįžo po šešerių metų pertraukos. Studijuodama dar atvykdavo kurti scenovaizdžių: Klaipėdos jaunimo teatro spektakliui „Po ledu“, Vilniaus mažojo teatro – „Kruvinos vestuvės“, Šiaulių dramos teatro – „Žaidimo pabaiga“ ir „Ežiukas rūke“. Dirbo su režisieriais Pauliumi Ignatavičiumi ir G. Tuminaite. „Su jais susikalbame, gebame vienas kitą papildyti, o tai – svarbiausia teatre“, – įsitikinusi Neli.

Režisuoti – į Maskvą

Spalio 19 dieną vyks Igno Miškinio filmo „Karalių pamaina“ premjera. Jo scenarijų taip pat rašė S. Drunga. P. Ignatavičiaus režisuotas „Hamletas mirė. Gravitacijos nėra“ Lietuvos nacionaliniame dramos teatre spalio 21 dieną bus rodomas paskutinį kartą. N. Walker šiemet laimėjo Nacionalinio Kauno dramos teatro konkursą „IDėja“.

Ateinantį pusmetį ji vėl bus Maskvoje, ten režisuos savo naujausią spektaklį. „Režisieriaus individualumas atsiskleidžia per literatūrą, kurią jis renkasi. Nesiimsiu Williamo Shakespeare’o, Antono Čechovo ar tų dramaturgų, kurie populiariausi net ir tarp šiuolaikinių režisierių. Norėčiau dirbti su netradicine teatro literatūra“, – užsiminė N. Walker.

****

Gintarė Čiuladaitė, Lietuvos žinios, 2016 m. spalio 14 d.